зафолловити у Твіттеріпідписатися на RSS

Cтатті про українську політику і не тільки

30.04.10

У Росії багато незадоволених угодою про ЧФ, бо це старий іржавий символ, що не має практичного значення, – російський політолог

Ані військового, ані міжнародно-політичного значення ЧФ для Росії не має і не мав. У нинішньому його стані, особливо в порівнянні з військово-морськими силами інших ключових гравців у регіоні – США та Туреччини, Чорноморський флот Росії не може бути серйозним військовим фактором. Про це в інтерв’ю «Фокусу» заявив російський політолог Станіслав Белковський.

За його словами, своє справжнє ставлення до флоту Москва продемонструвала тим, що навіть не змогла укомплектувати його особовий склад: чисельність моряків ЧФ (трохи більше 16 тисяч) істотно поступається мінімально допустимій (25 тисяч).

«Флот не є важелем впливу на внутрішню політику країни. Він лише сприяє консолідації антиросійськи налаштованих політичних сил України – це його єдина політична функція», – зазначив Белковський.

Він повідомив, що для Росії флот має економічне і символічне значення. Економічне полягає в тому, що нова база поблизу Новоросійська коштувала б, за різними підрахунками, від 5 до 10 млрд доларів.

Белковський переконаний, що внаслідок Харківських угод у «Газпрому» жодних фінансових втрат не буде: 4 млрд доларів на рік йому компенсує федеральний бюджет через відповідне зниження експортних мит на газ. Тому за виконання контракту стануть розраховуватися російські платники податків, а не «Газпром».

За словами Белковського, у Росії багато представників правлячої еліти вважають, що ці домовленості російській стороні невигідні, оскільки вона віддає реальні живі гроші, а купує старий іржавий символ, що не має практичного значення.

«На мій погляд, точно так само, тільки з протилежним знаком, вважає Янукович з компанією: придбали реальний грошовий виграш, а пожертвували символом», – зазначив російський політолог.

На його думку, «Україна показала, що готова тепер іти на поступки у важливих символічних питаннях, які раніше вважалися «священними коровами».

«Розмови про те, що Україна віддала Росії частину своєї території, не мають під собою ні фактичної, ні юридичної основи. Російська еліта не претендує на Крим і розглядає його як базу відпочинку, але не як майбутню частину Росії. Зате Крим претендує на Росію – в тому сенсі, що багато кримчан вважають себе росіянами і в глибині душі сподіваються, що рано чи пізно бабуся-Росія «забере їх звідси», – зазначив Белковський.

«Зараз цим надіям дана додаткова їжа. Збутися їм, звичайно, не судилося, але і шансів стати реальною частиною України, а не штучно приробленими до неї анклавом, у Криму стало ще менше, ніж було. Хоча, треба зазначити, що за роки незалежності Київ не зробив майже нічого, щоб інтегрувати автономію», – додав російський політолог.