зафолловити у Твіттеріпідписатися на RSS

Cтатті про українську політику і не тільки

28.09.10

На місцевих виборах ''нерівні'' можливості

В понеділок почалося висунення кандидатів у депутати на місцевих виборах 31 жовтня. Деякі члени ЦВК та громадські організації кажуть, що у складі виборчих комісій більшість належить провладним партіям.

Згідно з планом ЦВК, висунення кандидатів має завершитися до 3 жовтня.

На місцевих виборах обиратимуться депутати до Верховної Ради Криму і місцевих рад, а також сільські, селищні і міські голови.

Згідно з новим законом, вибори відбудуться за мажоритарно-пропорційною системою: 50% депутатів обиратимуться за партійними списками, 50% – в мажоритарних округах. Участь у місцевих виборах блоків партій не передбачена.

Депутатів Верховної Ради Криму, обласних, районних і міських рад обиратимуть за змішаною системою. Сільські та селищні ради сформують після голосування за мажоритарною системою.

Право висувати кандидатів мають лише місцеві організації політичних партій.

Тим часом лідер "Народної самооборони" Юрій Луценко повідомив цими вихідними, що кандидати на виборах від його партії будуть іти за списками партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко.

Рівні можливості

На минулому тижні чотири члени Центральної виборчої комісії заявили про те, що на виборах до місцевих органів влади не всі політичні сили отримують рівні можливості. У відкритому листі до президента Віктора Януковича члени ЦВК вказали, що склад територіальних виборчих комісій надає переваги провладним партіям.

Ці дані у інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі підтвердила голова громадської моніторингової організації "Опора" Ольга Айвазовська. В ефірі програми "Ранок з Бі-Би-Сі" вона повідомила, що загалом 53% членів територіальних виборчих комісій - це представники партій, що підтримують владу.

О. Айвазовська: Перша проблема - це виборче законодавство, яке дійсно надало право коаліційним парламентським політичним партіям підготувати по три подання. Тобто, по три члени територіальної виборчої комісії було сформовано від Комуністичної партії, Народної партії, яка входить в Блок Литвина (а зараз, нагадую, Блок Литвина складається тільки з цієї політичної партії тому, що партія "Трудова Україна", яка йшла з ними на вибори, зараз перейменована в "Сильну Україну", яку очолює Тігіпко, і вони окремо ідуть на ці вибори) і, крім того, Партія регіонів.

Тобто, ці три політичні сили згідно закону мали право на подання трьох кандидатур до членів територіальних виборчих комісій, що вони й зробили. Інші дві фракції (нагадую, це блокові фракції) "Наша Україна – Народна самооборона", в яку входять 9 політичних сил, 9 політичних партій, отже, кожна з них готувала подання, і членам ЦВК потрібно було вибрати. А в кого їх взяти, в якої з політичних сил? І "Наша Україна – Народна самооборона" і БЮТ, до якого входять 3 політичних сили, теж готували подання таким чином.

Відповідно, загалом 53% членів територіальних виборчих комісій - це представники провладних політичних сил.

Бі-Бі-Сі: А що якщо говорити про ті партії, які не входять до парламенту, але які йдуть на вибори? Скільки їх, цих партій?

О. Айвазовська: Ті, які не входять до парламенту, а загалом подання готували 74 політичних партії, мали право подати тільки одну кандидатуру. Відповідно, 53%, яких я назвала (а це майже 6 тисяч членів територіальних виборчих комісій з 10700 – це дуже велике число), - це коаліційні провладні. І ще можна говорити про відсутність корпоративної культури між ними.

Тобто, блокові політичні сили між собою жодним чином не могли поділити місця. Але загалом кількість членів – це одна справа. Тому що дійсно такий у нас закон, такий його прийняли і за такий проголосували парламентарі. Інше питання – це керівництво територіальних виборчих комісій. А там загалом набагато гірша ситуація. Тому, що 1042 керівника територіальних виборчих комісій представляють саме ці три провладні політичні сили, а менше 500 – це опозиційні.

Бі-Бі-Сі: Що це означає?

О. Айвазовська: Це означає те, що територіальні виборчі комісії сформовані з серйозною перевагою в бік коаліційних провладних політичних сил. А так як їхні повноваження доволі таки серйозні, і ці ТВК створені не тільки на ці місцеві вибори, а будуть працювати протягом 5 років на інших місцевих виборах, будуть встановлювати результати і оголошувати волевиявлення – це серйозна проблема.
Підписатися на нові дописи
Джерела:
http://www.bbc.co.uk/
http://article-blogger.blogspot.com/

Немає коментарів: