У Чернівецькій області все більше жителів одержують паспорти Румунії. А депутат парламенту Геннадій Москаль, який працював свого часу в Міністерстві внутрішніх справ, твердить, що на сьогодні щонайменше 50 тисяч буковинців мають два паспорти – український і румунський, хоча за українським законодавством подвійне громадянство заборонене.
Румунія суттєво спростила правила одержання румунського паспорта, чим і користуються жителі сусідньої Чернівецької області.
Влада Чернівців заявила, що українці масово стають громадянами Румунії. Згідно з румунськими правилами отримання паспортів, документ може отримати кожен громадянин України, який надасть у спеціальну комісію при румунському Міністерстві юстиції свідоцтво про народження когось із родичів, які народилися в Румунії до 1940 року – саме тоді Північну Буковину і Південну Бессарабію повернули до складу України. За офіційними даними, громадянами Румунії стали 3,5 тисячі українців.
Експерти припускають, що фактично румунські паспорти отримали близько 50 тисяч українців. А також кількість бажаючих отримати румунський паспорт зросла після того, як у жовтні минулого року президент Румунії підписав закон, який дозволяє отримати буковинцям паспорт за спрощеними умовами: скасували співбесіду на знання румунської мови і культури.
Тоді влада Чернівців звернулася до президента з проханням врегулювати питання спрощеної системи отримання румунського громадянства, яке суперечить українському законодавству, що не визнає у громадян України громадянства будь-якої іншої держави. Бі-Бі-Сі за коментарем звернулася до Григорія Манчуленка, колишнього депутату парламенту, представника Чернівецької області.
Як він оцінює ситуацію в Чернівецькій області з видачею румунських паспортів.
Григорій Манчуленко: Як на мене, то немає належного реагування з боку української влади. Якби було належне реагування, в тому числі на центральному рівні, центральної влади, в першу чергу, Міністерства закордонних справ, мали б бути вже відповідні звернення і ноти з тим, щоби подібна практика на території Україні була припинена. Це неспросто, тому що практично всі румунські партії, представлені в парламенті, в своїх програмах містять норму про відновлення великої Румунії в кордонах 40-го року. Це йдеться про те, що нинішня Чернівецька область України мала б відійти до Румунії, Молдова мала б відійти до Румунії, Одещина мала б відійти до Румунії і деякі ще. Політики Румунії говорили взагалі про так звану трансмісію. Йдеться про території, які доходять ледь не до Кіровограду.
Бі-Бі-Сі: Засобами масової інформації проходить інформація про те, що офіційно громадянами Румунії стали 3,5 тисячі українців. Але неофіційні дані свідчать про те, що ця цифра може сягнути 50 тисяч. Що ви про це думаєте?
Григорій Манчуленко: Так, я теж знайомий з офіційною цифрою, але я можу заявити, що ці офіційні цифри не відповідають реаліям, тому що набагато більше людей, які перетинають українсько-румунський кордон принаймні для того, щоб побувати в Румунії з тією чи іншою метою – туристичною чи якоюсь бізнесовою. Набагато більше людей, які проживають у прикордонній смузі з Румунією, і багато дійсно людей є, які можуть десь знайти в архівах старі румунські документи про те, що хтось із їхніх родичів свого часу народився на території так званої великої Румунії в кордонах 1940-го року. Тому, цифра 3,5 тисячі – це цифра, далека від реалій. Але я абсолютно переконаний, що цифра 3,5 тисячі в кільканадцять разів занижена.