Правозахисники, а також опозиційні депутати вимагають відкритого розслідування смерті студента у райвідділі міліції Києва. Генеральна прокуратура порушила карну справу за цією справою, а до розслідування МВС долучило комісію з представників громадських організацій та преси.
Наскільки ефективна така комісія?
Секретар Гельсінської спілки в Україні Володимир Яворський сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що створення такої комісії не є прецедентом, бо «раніше це було достатньо поширеною практикою, але участь в таких розслідуваннях зазвичай брали представники Громадської ради справ людини при Міністерстві внутрішніх справ».
В.Яворський: На сьогоднішній день у цю комісію увійшли не правозахисники, тому що ці люди не вважаються представниками правозахисного середовища. Один представник є членом колегії Міністерства внутрішніх справ, практично працівником МВС, а інші є з того каналу, який постійно висвітлює позитивну діяльність МВС, тому нам важко сказати, чи буде це ефективним при організації ось такої комісії.
Бі-Бі-Сі: А що, на вашу думку, може зробити ця комісія? Чи йдеться радше про публічний тиск на правоохоронні органи і владу?
В. Яворський: Мова йде про публічний тиск. Що не буде, наприклад, тиску на свідків, можливо, не будуть всі свідки допитані, які потрібні, не з’являться якісь дивні свідки, яких не було ніколи. Щоб все відбувалось відповідно до закону, оскільки на сьогоднішній день, наприклад, у нас є достатньо достовірна інформація, що представники міліції зустрічаються з усіма студентами в цьому гуртожитку і починають тиснути на середніх свідків, щоб вони змінили свої покази і розповідали, що загиблий був п’яним, чи він там вбився, чи він там кричав і так далі.
Бі-Бі-Сі: Повідомлення про знущання над тими, хто потрапляє до органів міліції, у СІЗО з метою домогтися зізнання, чи якогось свідчення, лунали, власне, постійно, хто б не був при владі в Україні. А чи можете ви говорити про те, що, скажімо, щось змінилося за останні роки за часів президента Ющенка чи зараз, за президента Януковича?
В. Яворський: По-перше, за часів президента Ющенка існувало таке управління моніторингу дотримання прав людини в Міністерстві внутрішніх справ, яке, наприклад, в минулому році лише ініціювало 154 службові перевірки по фактам катування і жорсткого поводження.
І вони отримали 209 повідомлень, звернень громадян по факту катування і жорсткого поводження. Відповідно, це вже доказала база для майбутніх кримінальних справ для того, щоб справедливість була відновлена.
Зараз МВС повернулось до часу, коли воно самостійно розслідує такі злочини і, на нашу думку, це буде абсолютно неефективно. Тому, що раніше ефективність таких дій була одинична. Наприклад, якщо ми подивимось, то це десь 3-4 чоловіка, яких карали за катування й жорстоке поводження.
Бі-Бі-Сі: Отже, власне, говорячи про ефективність розслідування подібних справ, що можна сказати?
В. Яворський: Вони зазвичай є неефективними тому, що мова йде про те, що звинувачують тих, хто проводить фактично розслідування. Тому, що прокуратура зараз проводить розслідування, але все ж прокуратура постійно співпрацює з цими ж працівниками міліції, не допитуються потрібні свідки (вчасно не допитуються), і у нас є дуже великі сумніви в тому, що це розслідування є незалежним.