Учора українські ЗМІ повідомили, що до декількох громадських організацій Київської області, які виконують проекти, що фінансуються міжнародним фондом “Відродження”, звернулися співробітники СБУ з запитом щодо інформації про цілі та завдання проектів, їхньої фінансової складової та оцінки їх впливу на передвиборчу ситуацію в Україні.
Нагадаємо, що це не перший випадок ділової активності спецслужб на ниві неурядових організацій. У червні співробітники СБУ затримали в аеропорту керівника фонду Аденауера в Україні Ніко Ланге, не пояснивши причин затримання.У кінці травня про спроби вербування його спецслужбами заявив ректор Католицького університету Борис Ґудзяк.
З чим пожалував есбеушники до рядових співробітників фонду “Відродження”, засновником якого є відомий бізнесмен і меценат Джордж Сорос, ми запитали його голову Євгена Бистрицького.
Євгене Костянтиновичу, схоже, якщо кожному російському інтелігентові треба посидіти в російському СІЗО для підтвердження статусу інтелігента, то кожному голові українського неурядової організації потрібно поспілкуватися з СБУ, щоб довести свою прихильність демократії.
У зв’язку з чим вас турбували співробітники українських спецслужб?
СБУ звернулося до співробітників тих проектів, які займаються наданням соціальних послуг, допомогою населенню. Я не можу деталізувати, бо люди, котрі працюють у проектах, просили не називати їхні імена. Якщо я назву навіть конкретніше профіль проекту, то людей легко можна буде впізнати. Знаю, що до двох організацій у Київській області, які реалізують проекти фонду “Відродження”, прийшли співробітники спецслужб із запитанням про мету й завдання проектів, їхню фінансову складову та про оцінки їхнього впливу на передвиборчу ситуацію в Україні. Тобто їх запитали, чи вони можуть вплинути на перебіг виборів. Вони відповіли: ні.
Гадаєте, це просто професійний інтерес спецслужб чи спроба вплинути на вас?
Думаю, що це старання представників «Регіонів». Я це називаю ексцесом виконавця. Мабуть, в СБУ є якісь перестороги щодо проектів, котрі фінансуються за рахунок іноземних коштів. Вони й вирішили все перевірити. Можна як завгодно реконструювати дії, які важко вважати розумними…
Чи зверталася особисто до вас СБУ за весь цей час, коли ви керуєте Фондом?
Була така дивна історія: у 1998 чи 1999 році до мене звернулися з запитанням, чи є у Фонду якісь гуманітарні секрети. Я сказав, що немає.
Але звичайно, якщо відвідання нас – це одна лінія із викликом до СБУ ректора Католицького університету Бориса Гудзяка й затриманням Ланге, - то це не дуже позитивна оцінка дій влади.
Чи маєте якісь здогади, чому ви стали об’єктом уваги СБУ? Що їм не сподобалося більше: фінансування проектів, пов’язаних зі свободою слова чи, може, проекти щодо прозорості в енергетиці? Зокрема, за вашого сприяння видано дослідження всього родоводу «РосУкрЕнерго», з усіма кровними зв’язками нинішніх урядовців.
Я можу гадати, але ні про що не можу говорити ствердно. У нас не тільки проекти, пов’язані з прозорістю в енергетиці, у нас багато проектів, пов’язаних з прозорістю та відповідальністю влади в будь-яких сферах, тому наші вони можуть дратувати владу, якщо вона хоче бути закритою для суспільства.
Чи плануєте брати участь у контролі за місцевими виборами?
Ми ще думаємо над тим. Як правило, ми не брали участі в контролі за виборами. Але наші працівники самі по собі брати участь – як спостерігачі.
Може, влада розсердилася на вас через те, що ваш засновник Джордж Сорос зустрічався з Юлією Тимошенко?
Він зустрічався з нею як приватна особа. Вони говорили, він міг дати якусь загальну пораду щодо держави. Якби теперішній президент висловив бажання зустрітися з ним під час перебування в Нью-Йорку на сесії Генасамблеї ООН, і в нього б збігалися графіки, Сорос би прийняв таку пропозицію.
Сорос ніколи не працює закрито, він постійно підкреслює, що він проти партизанської діяльності.
Гадаю, у нас певна політична група привласнила собі ім’я «демократичних», і будь-яка підтримка демократії та будь-яка критика з боку громадськості сприймається ними боляче. Але це проблема не наша, проблема в голові тих, хто при владі.
Чи плануєте звертатися у міжнародні інституції?
Ні. Якщо не буде продовження цієї історії.
Фонд “Відродження” за весь час свого існування вклав гроші в сто вісімдесят п’ять проектів, пов’язаних із пенітенціарною системою. Ви могли би додатково розкручувати себе як найбільших благодійників “української в’язниці”. Може, це більше сподобалося б керівництву держави?
У нас кожен рік по чотириста – шістсот проектів у різних напрямках. І звичайно, ми допомагаємо реформувати цю систему, деколи дуже плідно співпрацюючи з окремими міністерствами.
У Сороса творче кредо – зруйнувати посткомуністичний світ. Ми так швидко копіюємо Росію, що в нападах на неурядові організації я бачу зіткнення влади, яка звикла самовідтворюватися, та неурядових організацій, які покликані гуртувати соціально активних громадян, що поважають свої права.
У Сороса ніколи не було бажання руйнувати. У нього є бажання побудувати відкрите суспільство. І під цю ідею підходить уся європейська демократія. Сорос хотів, щоб існували суспільства з відповідальною владою, де і влада, і громадяни добре розуміють, що б вони хотіли. Але, справді, дії нової влади намагаються розвернути нас до керованої демократії. Сильну та відповідальну владу у нас плутають із владою, яке керує свободою совісті людей.
Маша Міщенко
Джерела: http://unian.net/ http://article-blogger.blogspot.com/ |