зафолловити у Твіттеріпідписатися на RSS

Cтатті про українську політику і не тільки

10.08.10

Ціни на хліб в Україні почали рости

В Україні, як і на світових ринках, стрімко зростають ціни на зерно, а також почав дорожчати хліб. Причиною цього фахівці називають рішення Росії про тимчасову заборону на експорт зерна через посуху, пожежі і неврожай.

Українська ж влада поки що не відмовляється від експорту зерна, але водночас обіцяє не допустити підвищення цін на хліб.

Цього літа у тих регіонах Росії, де традиційно вирощують зерно, опади склали лише десяту частину від норми. Посуха та пожежі зменшили врожай на десятки мільйонів тонн, а тому російський уряд вирішив тимчасово заборонити вивозити російське зерно за кордон:

“Вважаю за доцільне запровадити тимчасову заборону на експорт з території Російської Федерації зернових та інших сільськогосподарських товарів, що виробляються на основі зерна,” - заявив російський прем’єр Владімір Путін.

Заборона на експорт зерна з території Росії діятиме з 15 серпня щонайменше до кінця 2010 року. Ембарго поширюється на пшеницю, ячмінь, жито, кукурудзу, а також на борошно пшеничне та або пшенично-житнє.

За підсумками минулого маркетингового року, Росія та Україна посіли третє місце серед світових експортерів зерна. Кожна із країн продала на зовнішніх ринках понад 20 мільйонів тонн збіжжя.

Тому лише за один день після того, як Росія вирішила призупинити відвантаження зерна на світові ринки, ціна на українськмоу ринку зросла на 150 гривень на всі зернові культури, - каже президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

Зростання цін на збіжжя є вигідним для виробників, які, скориставшись із ситуації, можуть продати своє зерно дорожче, ніж очікували. Разом із тим, експортери зерна вже заявляли про неофіційні обмеження на вивіз зерна з України, особливо продовольчого, частка якого у цьогорічном врожаї є значно меншою.

Віце-прем’єр Сергій Тігіпко фактично визнав факти необґрунтованих затримок та перевірок експортних партій зерна і заявив, що це може зашкодити як виробникам та експортерам, так і іміджу України на світових ринках:

"Гальмуючи сьогодні експорт зерна, урядовці позбавляють селян зароблених ними грошей. У результаті таких протиправних дій зазнають збитків виробники і експортери сільськогосподарської продукції, погіршується підприємницький та інвестиційний клімат у країні, що негативно позначається на міжнародному іміджі держави."

Водночас віце-прем'єр з питань аграрної політики Віктор Слаута спростував інформацію про те, що експорт українського зерна нібито заблоковано, і заявив, що винними у скороченні експорту українського зерна є окремі учасники ринку. Він також підкреслив, що уряд не має підстав для обмеження експорту зерна:

"У нас немає підстав обмежувати експорт зерна. У нас навіть не така ситуація, як у деяких сусідів, де через аномальні кліматичні умови є моменти. Деякі зернотрейдери на ринку зерна влаштували собі "міжсобойчик". Вони так захопилися деякими фінансовими питаннями, що проґавили те, що Крим, Одеська, Миколаївська, Херсонська області вже обмолотили по 30-40% пшениць, ячменю. І на той ринок ніхто не виходив", - сказав віце-прем'єр.

Експерт компанії УкрАгроКонсалт Єлізавета Малишко каже, що те, як розвиватимуться події надалі, значною мірою залежатиме саме від того, чи не вирішить і Україна, так само, як і Росія, заборонити чи обмежити експорт зерна:

“Поки що важко сказати, що буде із регулюванням експорту зерна. Якісь цінові прогнози, якісь сценарії можна буде складати, коли будуть зрозумілими умови, у яких ринок працюватиме у найближчому майбутньому, і які кроки будуть зроблені урядом. При цьому може бути і проміжна ситуація, коли експорт буде регулюватися, але не повністю заборонятися.”

Якщо обмежень на експорт зерна не буде, а ціни на нього на світових ринках і надалі зростатимуть, Україна може відчути і негативні наслідки підвищення цих цін. При тому, що Україна виробляє значно більше зерна, ніж споживає, внутрішні ціни на нього дуже залежать від світових, а виробник завжди може продати свій врожай тому, хто запропонує вищу ціну.

Президент Віктор Янукович вже закликав віце-прем’єра з питань економіки Сергія Тігіпка зробити все, аби ціни на хліб в Україні не зростали. Прем’єр-міністр Микола Азаров взагалі вважає, що об’єктивних причин для такого зростання нема. Він твердить, що в Україні достатньо запасів продовольчого зерна, аби тримати ціни на хліб під контролем:

“В Україні є достатні запаси продовольчого зерна, закупленого зокрема і за старими цінами. Тобто, існує досить потужна "подушка," яка цілком може нашим пекарям скомпенсувати вартість хліба. Тому місцеві органи влади разом із центральною владою мають зробити все потрібне, аби за допомогою ринкових механізммів стабілізувати ситуацію.”

Попри запевнення урядовців у тому, що експорт зерна не буде обмежено і що ціни на хліб регулюватимуться виключно ринковими методами, експерти українського аграрного сектора вже прогнозують подорожчання хліба на 7-10%, пояснюючи це не тільки стрибком цін на зерно, але й зростанням цін на енергоносії, великими боргами аграрних підприємств і необхідністю збільшення мінімальної зарплати в нинішньому році. За таких умов пекарі вважають, що зберегти рентабельність їх виробництва можна тільки за рахунок підвищення цін. А уникнути цього підвищення, на думку представників Всеукраїнської асоціації пекарів, можна тільки у разі, як уряд запропонує компенсації з державного бюджету, аби хлібзаводи не збанкрутіли.